Jak a co má být na slitku zpracovaném a vydaném Puncovním úřadem?
Slitky z drahých kovů se označují: 1) úředním znakem na slitky (velkým nebo malým), 2) číslem slitku, tj. zkráceným číslem bolety, 3) ryzostí. 4) hmotností. Slitky o hmotnosti do 50g se označují pouze znakem na slitky. Slitky o hmotnosti nad 50g do 1500g se označují úředním znakem na slitky a číslem slitku. Od 1500g se slitky označují úředním znakem na slitky, číslem slitku, ryzostí a hmotností. Malý znak na slitky se používá pouze tehdy, když vzhledem k velikosti a tvaru slitku je použití velkého znaku nemožné. Slitky drahých kovů se úředně zatavují do PE sáčků s ochranným potiskem zadní strany. Do úředního sáčku je vložen vedle slitku také sáček se zbytky vzorku po analýze, případně další sáček s ryzími zbytky po analýze zlata. Úřední sáček je zataven spolu s úředním nálezem, který též obsahuje identifikační údaje slitku.+ odkaz na zobrazení úředního slitku. Zobrazení úředních znaků.
S jakým živnostenským listem budu zaregistrován na PÚ pro výrobní činnost s drahými kovy, a na jaký ŽL mohu obdržet výrobní značku?
Pro pořádek začneme tím, že v současnosti se jedná o Výpis z veřejné části Živnostenského rejstříku, kterému se někdy stručně říká Živnostenský list.
Pro výrobní činnost s drahými kovy a získání výrobní značky je nutné mít zapsán předmět podnikání Zlatnictví a klenotnictví.
Podrobněji Vám mohou všechno vysvětlit v Odboru puncovní inspekce, tedy na registrace@punc.gov.cz nebo tel. 225982221 a 225982229.
Jaké jsou základní povinnosti výrobců a obchodníků s drahými kovy?
Bývalý inspektor PÚ a současný ředitel odboru puncovní kontroly Mgr. Roman Kopečný zpracoval velmi výstižný přehled základních povinností, který naleznete ZDE.
Na kterém elektronickém tržišti jsou umístěny zakázky PÚ?
Od 1. července 2012 bude v rámci Puncovního úřadu pro zadávání veřejných zakázek používáno elektronické tržiště veřejné správy TENDERMARKET. Provozovatel tohoto tržiště je sdružení E-TENDERS, jehož vedoucím členem je společnost GORDION, s.r.o.
Poznámka: Toto rozhodnutí vzešlo z jednání pracovní skupiny MPO k centralizaci veřejných zakázek ze dne 5. 6. 2012
Jak ověřit pravost investičního slitku zlata?
Jedině přetavením.
Co je investiční zlato?
Dle zákona č.235/2004 Sb. ze dne 1. dubna 2004 o dani z přidané hodnoty, ( ve znění platné od 1.1.2016) § 92 Zvláštní režim pro investiční zlato (1) Investičním zlatem se rozumí
a) zlato připouštěné na světové trhy zlata ve tvaru uzančních slitků v podobě cihly nebo destičky s
- vlastním číslem,
- ryzostí nejméně 995 tisícin,
- hmotností připouštěnou na těchto trzích a
- označením výrobce, ryzosti a hmotnosti,
b) zlaté mince, které
- mají ryzost nejméně 900 tisícin,
- byly vyraženy po roce 1800,
- jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a
- jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.
Kdo může vykupovat a prodávat zlomkové zlato a stříbro?
Vykupovat a prodávat zlomkové zlato a stříbro (vymezení pojmu je v § 3 odst. f puncovního zákona) může osoba, která má vhodné živnostenské oprávnění, např. pro řemeslnou živnost „Zlatnictví a klenotnictví“ nebo volné živnosti “ Specializovaný maloobchod“, “ Nakládání s odpady“, “ Maloobchod použitým zbožím“ a pod. (dle nařízení vlády 469/2000 Sb., kterým se stanoví obsahové náplně jednotlivých živností).
Jaké vlastnosti musí mít váhy, které používám ve své prodejně?
Je to stanoveno v §37 Puncovního zákona. Hlavním sdělením je, že v oblasti podléhající puncovnímu zákonu je nutno vážit zlato a platinové kovy s přesností na 0,05 g, to znamená, že si musíte opatřit váhy na dvě desetinná místa v gramech. Pro účely vážení výhradně stříbrného zboží stačí váhy vážící s přesností na celé gramy. Váhy musí být cejchovány každé dva roky.
Informace o úředním ověřování vah najdete na internetové adrese Českého metrologického institutu cmi.gov.cz
Před koupí vah je nezbytné si nejprve ověřit (nejlépe u ČMI) skutečnost, že váhy jsou typově schválené a tedy i úředně ověřitelné. Samotná skutečnost, že mají příslušnou váživost, ještě nestačí, protože ČMI ověřuje pouze taková měřidla, která splňují požadované (nejen technické) náležitosti.
Musím předložit k opuncování šperk z drahého kovu koupený v zahraničí?
Nikoli – zboží, které není prodáváno nebo nabízeno k prodeji, nemusí být označeno puncem. Můžete si ale nechat zboží ověřit na některém pracovišti PÚ, jestli jste nekoupila něco jiného, než Vám řekl lstivý prodavač u přenosného plážového stánku.
Které zboží se neoznačuje puncem?
Je to přesně definováno zákonnými předpisy:
a) puncovním zákonem, podle něhož
— výrobky o nižší ryzosti a některé výrobky speciálního určení se nepovažují za zboží z drahých kovů (§3, odst. 2),
— staré zboží se označuje jiným způsobem (§21, odst. 3) a
— některé další výrobky (§27), především zboží o velmi nízké hmotnosti, nepodléhají puncovní kontrole;
b) vyhláškou č. 363/2003 jsou podle puncovního zákona blíže definovány výrobky o velmi nízké hmotnosti (§12) a některé staré zboží (§13).
Řeknete mi, jakou cenu má můj náhrdelník po babičce z roku 1927?
Cenu jednotlivých výrobků PÚ neodhaduje, to je práce soudních znalců, jejichž seznamy lze získat na krajských soudech nebo na internetu seznat.justice.cz (zadat Evidence znalců – Drahé kovy a kameny). Obsah zlata nebo stříbra Vám však můžeme stanovit na zkušebním kameni. V současnosti na pražském pracovišti poskytujeme poradenství – Gemologická poradna a oceňování šperků pro spotřebitele viz punc.gov.cz
Co může analyzovat laboratoř PÚ?
Hrubý přehled je možno nalézt v sazebníku, podrobnosti v atypických případech (forma vzorku, které prvky ruší některá stanovení atd) je třeba projednat s vedoucí laboratoře Ing.Benešovou (tel. 225 982 261, irena.benesova@punc.gov.cz).